Schedule of Events

2017 Mid-Atlantic Flute Convention

Sheraton Reston Hotel

Click on event title for program or description

Click on an artist for more information

Schedule subject to change

Updated 2/18/2017

Registration badges MUST be presented for all events and the exhibit hall.

Events marked with * are open to the public at no charge

  Friday, February 17, 2017 

5:30 pm

Board of Directors Meeting

Syrah

7:30-9:30 pm

Festival Flute Choir Rehearsal

Room 9

  Saturday, February 18, 2017 

7:30 am-5 pm

Registration

Lobby

8:00-8:45 am

Morning Warm-up with Regina Helcher Yost

Bring your flute!

Room 3

8:15-9:05 am

Recital: The Joy of Commissioning

SPARX Flute and Harp Duo

Room 10

8:30-9:20 am

Lecture Recital: The Prepared Flute

Stacy Russell, Flute  John Holloway, Piano

Room 2

8:30-9:20 am

Collegiate Soloist Competition

Room 8

8:45-9:35 am

Lecture: Teaching Outside the Box 

with Molly Shortridge

Room 6

 8:45-4:15 pm  Flute Choir Showcase Diamond Ballroom Lobby

9:00-9:50 am

Performance Health: Alexander Technique

with Marian Goldberg

Room 3

9:30-10:20 am

Recital: Forgotten Flutes with io Ensemble

Keith Hanlon and Amara Guitry, flutes and piccolos

Room 10

9:45-10:15

Mini-Recital: A Wandering Heritage with Duo Vela

Marla Nistico, flute, and Daniel Nistico, guitar

Room 2

10 am-5 pm

Exhibit Hall Open

(Diamond Ballroom entrance through Section C)

Diamond Ballroom

10:15-11:05 am

Lecture: Performance and Practice: An Application of FLOW with Robert Cotrell

Room 3

10:15-11:15 am

Not Chaminade Again!

Katherine Emeneth and Carmen Lemoine, flutes

Room 6

10:15-11:05 am

Student Honors Competition

Room 8

10:30-11:20 am

Jazz Flute Big Band Reading Session with Ali Ryerson

Room 5

10:45-11:20 am

Celebrating Quartets: Lyra Ensemble

Room 10

11:30am-12:30pm

GUEST ARTIST RECITAL

Aaron Goldman, flute

Lisa Emenheiser Sarratt, piano


Room 2

11:30am-1:00pm

Pre-ordered lunches may be picked up in the hallway outside the exhibit hall.

Color coded tickets MUST be presented to receive lunch.

12:30-1:00 pm

Visit the Exhibit Hall

Diamond Ballroom

1:00–1:50 pm

Workshop: College Pre-screening Recordings and Live Auditions- Prepare with Confidence 

with Nancy Stagnitta

Room 8

1:00-1:50 pm

Workshop: From 0-60 in One Day: Effective Rehearsing

with the Emissary Quartet

Room 10

1:15-2:05 pm

Piccolo Recital with Regina Helcher Yost

Room 2

1:15-2:05 pm

Latin American Flute Choir Reading Session

With Carmen Marulanda

Room 5

1:30-2:20 pm

Lecture: I have a Degree in Music…Now What?

with Dr. Katherine Emeneth

Room 6

2:15-3:05 pm

Performance Health: From Pain to Promise

with Lea Pearson

Room 8

2:45-3:35 pm

Student Master Class with Kimberly Valerio

Room 6

2:45-3:35 pm

Celebrating Quartets: Emissay Quartet

Room 2

2:30-3:20 pm

CANCELLED Lecture Recital: Inspiration, Assimilation, Interpretation

InHale: A Contemporary Duo

Room 10

3:45-4:35 pm

Workshop: The Flute Studio of the Future: Enhancing Your Music Curriculum with STEM with Ginny Tutton

Room 8

4:00-4:50 pm

Workshop: Baroque Style on the Modern Flute

with Catherine Bull

Room 3

4:00-4:50 pm

Recital: Flutes on Fire

Nina Assimakopoulo flute and dance

Arianna Bendirr and the BETA Quartet, flutes

Room 6

5:00-5:50 pm

Young Artist Competition

Room 2

6:00-7:15 pm

*Junior and Festival Flute Choirs Concert

Kelly Via, Junior Choir conductor

Sharyn Byer, Festival Choir Conductor

Award presentation for the Young Artist Competition between choirs

Room 10

7:30-9:00 pm

Cuban/Latin Cabaret with Ernesto Fernandez

Pre-purchased dinner buffet will be served in Room 7 and may be brought to cabaret room

Room 6

  Sunday, February 19, 2017 

8:30-9:30 am

Flute Lovers Breakfast

Aaron Goldman, guest speaker

Room 7

9:30 am-3:30 pm

Registration

Lobby

9:30-10:15 am

Performance Health: Yoga for Flutists 

with Melissa Lindon

Room 5

9:45 am-2:45pm Flute Choir Showcase  Diamond Ballroom Lobby

9:45-10:15 am

Mini-Recital: Flute Favorites with Nancy Stagnitta, flute

Room 2

10:30 am-3:30 pm

Exhibit Hall Open

(Diamond Ballroom, Entrance through Door C)

Diamond Ballroom

10:00-10:30 am

DC Flutes

Aaron Goldman and Sandra Ragusa, directors

Room 6

10:15-11:00 am

Morning Warm-up with Melissa Lindon

10:30-11:20 am

Recital: Modern Masters, Hidden Gems

With Cate Hummel

Room 2

11:00-11:50 am

Workshop: The Joy of Commissioning, Piccolo Edition

with Regina Helcher Yost

Room 6

11:00-11:50 am

*High School Flute Choir Concert

Linda Kirkpatrick, conductor

Room 10

11:15-11:50 am

CANCELLED Celebrating Quartets: Stranded Silver

Room 5

12:00-12:30 pm

Visit the Exhibit Hall

12:00 -1:00 pm

Pre-ordered lunches may be picked up in the hallway outside exhibit hall.

Color coded tickets MUST be presented to receive lunch.

12:30-1:20 pm

Adult Amateur Competition

Room 2

12:30-1:05 pm

Celebrating Quartets: Two and Two is Four

Augmented Second and io Ensemble

Room 6

12:30-1:20 pm

Workshop: Cuban Flute with Ernesto Fernandez

Room 10

1:00-1:50 pm

Flute Choir Reading Session with Regina Helcher Yost

Room 5

1:30-2:20 pm

Recital: Potpour

Room 2

1:30-2:20 pm

Performance Health for Flutist with Amanda Sage

Room 6

1:45-2:35 pm

Recital: Dauphine Street Duo (flute & marimba)

Room 10

2:15-3:05 pm

Workshop: Jazz Improvisation with Ali Ryerson

Room 5

2:30-3:20 pm

Recital: The Barbaric Beauty of Mr. Telemann

Adrianne Greenbaum, traverso 

Room 2

2:45-3:35 pm

Recital: East Coast Woodwinds 

Room 6

3:45-5:15 pm

Guest Artist Masterclass

Aaron Goldman, guest artist

Award presentation for Adult Amateur Competition prior to class

Room 2


All contents (C) Copyright 1996-2017
The Flute Society of Washington, Inc.
http://fsw.net

Powered by Wild Apricot Membership Software