Convention Schedule of Events

Schedule of Events

2018 Mid-Atlantic Flute Convention

Sheraton Reston Hotel

Registration badges MUST be presented for all events and the exhibit hall.

Schedule subject to change


Events marked with asterisk (*) are open to the public at no charge

Click on event title for program or description or an artist name for more information


Friday, February 16, 2018

5 pm

Syrah Restaurant 


BOD & Convention Staff Meeting

7:30-9:30 pm

Room 9


Festival Flute Choir Rehearsal #1

Saturday, February 17, 2018

7:30 am-5:00 pm

Conference Lobby


Registration

8:15-9:00 am

Room 6


Morning Warmup  - Bring your flute! 

Jennifer Parker-Harley

9-9:50 am

Room 2


Recital: Crossing Continents: With Visions of Africa To When East Meets West

David Le, flute with Hui-Chuan Chen, piano

Rebecca Metheny Mason, flute with Roy Hakes, Piano


9-9:50 am

Room 8


Collegiate Soloist Competition

9:15-10:05 am

Room 6

Workshop: Busting Breathing Mysteries and Myths: Dr. Lea’s Top Tips

Lea Pearson


9 am-4 pm

Foyer


Flute Choir Showcase

9:15-10:05 am

Room 3


Workshop: It’s More than Just Jazz!: Using Improvisation To Teach Music Theory in the Private Studio

Katelyn Kaiser

9:15-10:05 am

Room 10


Recital: Winds Around the World

Sunderman Wind Quintet

10 am-5 pm

Diamond Ballroom


Exhibit Hall Open

Entrance through Door C

10:15-11:05 am

Room 8


Performance: Cirque de Flute

Nina Assimakopoulos

10:30-11:20 am

Room 6


Recital: Contemporary Electroacoustic Masterpieces Post-2009

Kenneth Cox

10:30-11:20 am

Room 5


Flute Choir Reading Session: Low Flutes

Led by Chris Potter

10:30-11:20 am

Room 10


Lecture Recital: Vladimir Tsybin: Father of Russian Flute Playing

Inna Leoni, flute with Cheryl Humes, piano

11:30 am-12:30pm

Room 2

GUEST ARTIST RECITAL

Valerie Coleman, flute

Richard Masters, piano

Award presentations for Student Honors and Collegiate Soloist will be prior to the concert


11:30 am-1 pm

Registration Desk


Pre-ordered lunches may be picked up by the convention registration desk.

Color coded tickets MUST be presented to receive lunch.

12:30-1 pm

Diamond Ballroom


Visit the Exhibits

1-1:50 pm

Room 6

Recital: Mostly Modern Music

Jan Junker, flute with John Mayhood, piano

James River Junction Flute Duo: Anne Epperly & Darla Wilmot


1-1:50 pm

Room 8

Recital: Off the Beaten Track: Historical Flutes

Catherine Bull, baroque flute

Violauta Duo – Wendell Dobbs, flute & Júlio Ribeiro Alves, guitar


1-1:50 pm

Room 3

Workshop: Listen!

Don Bailey  

Volunteers will be needed!


1:15-2:05 pm

Room 2

Recital: #WeBringFlowers

Cobus du Toit, flute with Amanda Harberg, piano


1:30-2:00 pm

Room 5

DCFlutes in Concert

Aaron Goldman & Sandra Ragusa, directors


2-2:50 pm

Room 10

Student Master Class

with Jennifer Parker-Harley

Richard Masters, piano

Featuring Winners of the Student Master Class Competition


2-2:50 pm

Room 7

Recital: Myth, Mirth, and Ancient Specters

Music for Flute Trio

Keith Hanlon, Ashley Shank, Therese Wacker, flutes


2-2:50 pm

Room 4

Flute Choir Reading Session: Music of Local and Regional Composers

Led by Dr. Linda Kirkpatrick


2:15- 3:05 pm

Room 6

Lecture Recital: Advocacy Through Music: Creating and Fostering Music in a New Political Era

Paula Gudmundson, flute, Tracy Lipke Perry, piano


2:30-3:05 pm

Room 2

Recital: The High and the Mighty-Music for Piccolo

Carole Bean, Rachel Ordaz, Cynthia Rugolo, Laurie Sokoloff

Regina Helcher Yost, piccolo, Hui-Chuan Chen, piano


2:45-3:35 pm

Room 3

Recital: New Music for Flute & Cello and Flute & Saxophone

AVIDduo: Brittany Primavera, flute & Jeffrey Kyle Hutchins, saxophone

Mélomanie: Kimberly Reighley, flute & Douglas McNames, cello


3-3:30 pm

Room 8

Recital: Solo Works for Flute by Women Composers

Karen Schweitzer &  Phyllis Louke, flute


3:30-4:20 pm

Room 6

Lecture Recital: Latin American Works for Flute and Guitar

Jennifer Lapple, flute with  Matt Trkula, guitar and John Walker, speaker


3:30-4:30 pm

Room 9


Festival Flute Choir Rehearsal #2

3:45-4:35 pm

Room 4

Panel Discussion: Choosing Method Books in the Flute Studio

Randi Jean Bly, Joan Sparks, and Larissa West, panelists


4-4:50 pm

Room 7

Workshop: Cracking Stage Fright: How to Snap from Fear to FUN!

Kristen Gygi


5-5:50 pm

Room 2


Young Artist Competition

6-7:15 pm

Room 10

*Junior and Festival Flute Choirs Concert

Phyllis Louke, Junior Choir Conductor

Dr. Pamela Youngblood, Festival Choir Conductor

Award presentation for Young Artist Competition between choir performances


7:30-9 pm

Room 6

Klezmer Cabaret

Adrianne Greenbaum

Pre-purchased dinner buffet will be served in Room 7 and may be brought to room 6.

Note: NO outside food or drink will be permitted in the cabaret.

Cash bar will be available.


Sunday, February 18, 2017

8:30-9:30 am

Room 7


Flute Lover’s Breakfastwith Valerie Coleman


9:30 am-3:30 pm

Conference Lobby


Registration

9:30-10:15 am

Room 6

Morning Warmup: Flutists that Play Together Stay Together: Group Warmups that Build Camaraderie

Bring Your Flute!

Dr. Brianne Little and Dr. Angela Reynolds


9:45am-3 pm

Foyer

Flute Choir Showcase

9:30-10:20 am

Room 3

Recital: Flute and Guitar

Duo Sequenza – Debra Silver, flute & Paul Bowen, guitar


9:45-10:35 am

Room 5

Recital: Pases Mágicos: Music for Two Flutes

Mosaic Flute Duo: Natasha Loomis and Mitzy Nonaka


10:15-11:05 am

Room 2

Recital: Jennifer Parker-Harley

with Richard Masters, piano


10:30 am-3:30 pm

Diamond Ballroom

Exhibit Hall Open

Entrance through Door C

10:45-11:15 am

Room 6

Recital: Flute & Light: Music for Flute and Lighting Art

Krisztina Dér, flute with Michelle Purdy, percussion


10:45-11:35 am

Room 4

Workshop: Flute Repair Basics: How Your Flute Works

Jeff Dening


11-11:50 pm

Room 10

*Mid-Atlantic High School Flute Choir Concert

Carl Bly, conductor


11-11:50 pm

Room 5

Recital: Masterpieces for Flute Alone

Elisabeth Möst, flute


11-11:50 am

Room 3

Workshop: Five Methods to Improve Your Tone Today

Dr. Angela McBrearty


11:30 am-12 pm

Room 6

Lecture Recital: The Argentinean Profile in Luis Gianneo

Dr. Ana Laura González, flute with  Daniel Buttermann, clarinet & Daniel Hane, bassoon


12-12:30 pm

Diamond Ballroom


Visit the Exhibits

12-1:00 pm

Registration Desk

Pre-ordered lunches may be picked up by the convention registration desk.

Color coded tickets MUST be presented to receive lunch.


12:30-1:20 pm

Room 2


Adult Amateur Competition

12:30-1:20 pm

Room 6

Lecture Recital: Going BeLow

Chris Potter, low flutes


12:30-1:20 pm

Room 10

Workshop: French Baroque Performance Practice

Kris Palmer


12:45-1:35 pm

Room 5

Recital: Memorial Recital in honor of Susan Allison Moser

Crystal Shields and members of The U.S. Army Old Guard Fife

and Drum Corps Fife Ensemble


1-1:50 pm

Room 8

Workshop: Catch and Release: Reeling in Extended Techniques

Leslie Marrs


1:30-2:15 pm

Room 2

Recital: Music with Friends

Lucille Snell, flute with  Takako Mato, clarinet and  John Mayhood, piano

The Riel Duo: Carol Shanksy, flute & Joseph D’Auguste, clarinet


1:30-2:20 pm

Room 7

Recital: In Living Color: Music of Our Time

Stranded Silver Quartet: 

Mary Gheen, Willie Santiago, Benjamin Sledge, Jacqueline Traish, flutes


1:45-2:35

Room 6

Workshop: Inward Playing as Taught Through the Tongue and Pharynx

September Payne


1:45-2:35 pm

Room 10

Jazz Flutes Big Band Reading Session

Led by Ali Ryerson, with Wade Beach, piano,  Viktor Dvoskin, bass, and Frank Russo, drums


1:45- 2:35 pm

Room 4

Recital: Shelter from the Storm: Music for Flute Alone

Catherine Ramirez, flute


2:30-3:20 pm

Room 8

Workshop: Mindfulness

Jennifer Parker-Harley


2:30-3:20 pm

Room 2

Recital: Flute Duos from Around the World and the Last Century

DuoFlautasFrescas – Julia Barnett and Alina Windell, flutes

Bi-Coastal Flute Fusion – Cindy Ann Broz and Ellen Fisher Deerburg, flute with John Mayhood, piano


3-3:45 pm

Room 6

Recital: Stravaganza Latinoamericana

Alaima Gonzalez Urrey and Rafael Rodriguez, flute

With Andrés Villarraga, bass and Fabio Ortiz, percussion


3:45-5:15 pm

Room 2

Guest Artist Master Class

Valerie Coleman

Richard Masters, piano

Featuring Winners of the Guest Artist Master Class Competition

Award presentation for Adult Amateur Competition prior to class





Powered by Wild Apricot Membership Software